Ako prebieha platba

Ako presne prebieha transakcia od okamihu
platby po okamih odpisu z účtu?

image

Počet priaznivcov on-line nákupov rastie každý rok. Na bezpečné platby kartou cez Internet bolo vyvinutých niekoľko metód, na zdokonaľovaní ktorých pracovala spoločnosť MasterCard® niekoľko rokov. Výsledkom je špeciálna zabezpečovacia technológia na on-line nákupy s anglickým názvom MasterCard®SecureCode™.

Na nakupovanie kartou je nevyhnutné najprv do príslušného systému vložiť potrebné informácie, akými sú číslo karty, jej lehota platnosti a bezpečnostný CVC kód (umiestnený na zadnej strane karty).

Tieto citlivé dáta sú následne zašifrované a v režime zabezpečeného spojenia prenášané priamo medzi nakupujúcim a spracovateľskou bankou.

Potom dochádza k overeniu požiadavky v banke, ktorá platobnú kartu klientovi vydala. Tá autorizuje predaj, odovzdá túto informáciu naspäť spracovateľskej banke, ktorá potom odovzdá obchodníkovi správu, že predaj bol povolený.

Na základe tohto zdanlivo zložitého procesu, ktorý však v skutočnosti trvá len niekoľko sekúnd, je zamedzené akýmkoľvek rizikám, ktoré môžu hroziť pri on-line platbe. Klientove súkromné údaje nie sú k dispozícii internetovým obchodníkom, preto nehrozí ich odcudzenie ani zneužitie.

Službu MasterCard® SecureCode™ je možné tiež naviazať priamo na platobnú kartu. Vďaka tomu možno platiť on-line i kartami, ktoré bežne platbu cez Internet neumožňujú.

V tomto prípade MasterCard® SecureCode™ funguje na báze jedinečného dynamického osobného kódu, pomocou ktorého je overovaná identita držiteľa karty pri elektronických transakciách. Zabezpečené spojenie tak zabezpečuje majiteľom kariet ochranu ich účtov, zatiaľ čo vydavateľ karty a obchodník majú istotu o identite osoby, ktorá transakciu realizuje.